מדוע לא כדאי להשקיע בקרקע חקלאית?

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים מעוניינים להשקיע את כספם באפיקים שונים ולא יודעים היכן הכי כדאי,רבים מצאו את האלטרנטיבה להשקעה ומשקיעים בקרקעות חקלאיות.

קרקע חקלאית לקונים הרוכשים אותה לא למטרת עיסוק בחקלאות, צריכה לעבור תהליך הפשרה- הפיכת הקרקע מחקלאית לקרקע זמינה להוצאת היתרי בניה.
רבים רוכשים את הקרקע במחירים זולים ולאחר מכן המחיר מזנק וכך ניתן להרוויח באופן משמעותי, אך עם זאת למרות שהרכישה נשמעת מבטיחה, יש לקחת בחשבון מספר דברים שעלולים לקרות ויכולים להביא להפסדים במקום רווחים.

דבר ראשון, חשוב לוודא שביצעתם את כל הבדיקות האפשריות אודות הקרקע אותה אתם מעוניינים לרכוש, יש לשים לב שרוב הרכישות מתבצעות על סמך מידע המתקבל ממשווקי הקרקעות ואין בידינו את הדרך לדעת עד כמה המידע המשווק נכון, ולכן חשוב לאמת אותו ולשים לב לא לקנות את הקרקע בצורה "עיוורת".
כדי לבדוק את מצבה התכנוני של הקרקע צריך לעיין בתוכניות החלות על הקרקע ולהעזר באנשי מקצוע. הבדיקה עולה סכום משמעותי שצריך לקחת בחשבון בהוצאות הקנייה, מעבר להוצאות הרבות שצריכות להילקח בחשבון בתהליך הרכישה (היטל השבחה וכו').

נוסף על כך, גם אם התכנון המוצג מתברר כנכון, יש לשים לב שלעיתים לוקחות שנים רבות עד שהתכנון על הקרקע יוצא לפועל ולא תמיד לוח הזמנים המוצג ע"י המשווקים מקביל למתרחש במציאות, במקרים קיצוניים אם נפלתם קורבן לרמאות, הקרקע לא תופשר לעולם ולכן חשוב לבדוק עד כמה שניתן את הנתונים וכן לוודא ממי אנחנו רוכשים.

החלק החשוב ביותר- לוודא ממי אתם רוכשים – כיום גורמים רבים מציעים קרקעות למכירה, לעיתים הגורמים הללו לא מקצועיים והשיטה שלהם היא למכור מגרשים ללא יכולת לקדם את תהליך ההפשרה.
חשוב לבדוק את זהות המוכרים, נסיונם ורמת המקצועיות שלהם בכדי להבטיח שלא מדובר בתרמית.
כדאי לבקש מהמוכר הערכת שמאי על הקרקע על פי תקן 22 וכך לגלות מה המיסוי העתידי שיוטל עליכם כבעלי הקרקע, בנוסף הבקשה תעזור לכם להבין האם מדובר במוכר מקצועי שמציג לכם את ההערכה כפי שביקשתם או לא.

דבר נוסף שחשוב לשים לב אליו הוא לקנות קרקע פרטית הרשומה בטאבו על שם הבעלים. במידה ורוכשים קרקע חקלאית הנמצאת בבעלות רשות מקרקעי ישראל, הם אלה שיקבלו את כספי ההשבחה ואתם לא תצאו מורווחים מהעסקה.

השקעה בקרקעות חקלאיות יכולה להיות כדאית ומשתלמת בעיקר אם רוכשים את הקרקע בשלב הביניים של תהליך ההפשרה, כאשר ככל הנראה הקרקע תצא להפשרה אך טרם בוצעה ההפשרה.
אך לאור הנאמר, חשוב לקחת בערבון מוגבל את ההבטחות בפרסום, ולמרות שהרכישה נשמעת מבטיחה חשוב לבדוק את כל הפרטים ולא להסתמך על מחירה הנמוך של הקרקע, בכדי לא ליפול קורבן להונאה. לעיתים עסקאות מסוג זה הביאו להפסדים גדולים במקום רווחים כאשר לא בוצעו הבדיקות המתאימות.

מעוניינים לקבל מידע נוסף על השקעות משתלמות?
השאירו פרטים

מאמרים נוספים

מגורים במתחם ה 1000 בראשל"צ

הכירו את מתחם ה1000 החדש בראשון לציון! מתחם ה1000 הוא מטרופולין חדשני הנבנה על עתודות הקרקע האחרונות של ראשון לציון ממערב ומשלב מגורים, עסקים ופנאי.
המטרופולין צפוי לאכלס למעלה מ22 אלף תושבים לצד מתחמי העסקים.

בעקבות הקורונה- ירידות חדות בבורסה, המשקיעים ממהרים להשקיע בנדל"ן אשר נשאר יציב וממשיך לעלות

נגיף הקורונה הביא עימו בהלה עולמית וישראלים רבים חוששים מירידות הבורסה החדות המורגשות בתקופה זו. בעקבות הירידות שורר מתח רב בקרב המשקיעים בנוגע להמשך המסחר וככל שחולפים הימים הירידות חדות יותר, המצב יוצר אי וודאות כלכלית ואין צפי לגבי העתיד.
המשקיעים מחפשים ניבויים ותשובות אך אף אחד לא יודע מה צופן העתיד מבחינת הכלכלה הגלובלית ומתוך כך גם הכלכלה בישראל.

כדאי שתכירו את פרויקט המגורים בחדרה שיאפשר לכם לרכוש זכות לדירת 115 מ"ר ליד הים במחיר של 415,000 ₪!

יש שיגידו שלא הרבה השתנה בשנים האחרונות בתחום הנדל"ן,
אך לאט לאט רואים שינויים מבורכים, כמו פרויקט "רובע הים" שפותח חלון הזדמנויות ייחודי בשוק ומאפשר לאנשים שרוצים לרכוש דירה לים הים, לעשות זאת ובמחיר שפוי.
חלון ההזדמנויות שנפתח מושך אליו כמובן גם את המשקיעים שמבינים את פוטנציאל ההשקעה
המאפשר לרכוש זכות לדירה ליד הים במיקום הנחשב ל-פריים לוקיישן ובמחירים שעד היום היו רק בגדר פנטזיה בישראל!

פרוייקט היוקרה שדה דב

מציאת שטחים חדשים באיזור המרכז ובתל אביב בפרט לשם מגורים או תעסוקה היא משימה לא פשוטה. רבים מאיתנו היו מעוניינים לגור/לעבוד במקום שוקק חיים ובקרבה

מתחם ה 1000 בראשון לציון

מטרופולין עסקים הנבנה על עתודות הקרקע האחרונות של ראשון לציון ממערב – מעל 1,000 דונם של מתחם עסקים מתקדם.
הבנייה יצאה לדרך- העוברים והשבים באיזור יכולים לראות את כלי העבודה בפעולה!
הזדמנות למשקיעים להרוויח תשואה שנתית של 12% על השקעה החל מ-150,000 ש"ח